Öpücük Hastalığı Geçirenlerin Yorumları 2023

Öpücük Hastalığı Geçirenlerin Yorumları

Öpücük hastalığı geçirenlerin yorumları ve öpücük hastalığının belirtileri bu hastalığı geçirdiğini düşünen hastaların en çok merak ettiği konulardır. Öpücük hastalığı geçirenlerin yorumları sayesinde öpücük hastalığı geçirip geçirmediğiniz hakkında bilgi edinebilir ve diğer hastaların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Öpücük hastalığı geçirenlerin yorumları kadınlar kulübü gibi birçok sitede aranmaktadır. Gerçek hastaların ve öpücük hastalığı geçirenlerin hastalık sonrası yaptığı yorumları öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz!

Öpücük Hastalığı Yorumları

Öpücük hastalığı, tıbbi adıyla enfeksiyöz mononükleoz veya kısaca mono hastalığı, Epstein-Barr virüsünün neden olduğu yaygın bir bulaşıcı hastalıktır. Ancak, nadir durumlarda diğer bazı virüsler de benzer semptomlara yol açabilir. Özellikle gençler ve genç yetişkinler arasında yaygın olarak görülen bu hastalık, belirli semptomlarla kendini gösterir. Öpücük hastalığı belirtileri arasında yorgunluk, boğaz ağrısı, ateş, lenf bezlerinde şişlik ve vücutta döküntüler yer alır. Adını, genellikle tükürük yoluyla bulaşmasından alan bu hastalık, özellikle öpüşme gibi yakın temaslar sırasında yayılır.

Virüs, tükürük yoluyla vücuda girdikten sonra lenfosit adı verilen beyaz kan hücrelerine enfekte olur, bu da bağışıklık sisteminin tepkisine yol açar. Genellikle hafif semptomlarla kendini gösteren öpücük hastalığı nadir durumlarda ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Hastaların semptomları hafifletmek ve dinlenmelerini sağlamak için bol sıvı alması, ağrı kesiciler kullanması önerilir. Nadir komplikasyonlar durumunda ise doktorlar daha özel tedavi yöntemleri önerebilir. Öpücük hastalığı, genellikle kendiliğinden geçen bir hastalık olmakla birlikte, semptomların şiddetli olduğu veya uzun süre devam ettiği durumlarda mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.

Çocuğu öpücük hastalığına yakalanan Damla Hanım’ın öpücük hastalığı sürecini anlattığı ve deneyimlerini paylaştığı videosunu izleyerek bilgi alabilirsiniz:

“Bir akşam kızım çok ateşlendi ve boğazının ağrıdığını söyledi. Enfeksiyon kaptığını sandık. Sağlık ocağına götürdük ama doktor bir şey olmadığını söyledi. Öpücük hastalığının bir kuluçka süresi olduğu için hastalık hafif seyretti ilk başta. Öpücük hastalığı olduğunu biz de doktorlar da anlayamadı. Ateş düşürücüler etki göstermiyordu. Ateşi 38-39 derecelere çıkıyordu. Özel bir hastaneye gittik en sonunda ve öpücük hastalığı olduğunu tespit ettiler. Tükürük yoluyla veya öpücük yoluyla bulaşan bir hastalıkmış. 10 günden sonra hastalık yavaş yavaş etkisini azaltır dedi doktor. Çocuğunuzun yediği kaşıktan ya da içtiği bardaktan bir şey yiyip içmeyin. Hastalık bulaşabiliyor.”

Oğlu öpücük hastalığı geçiren Yeşim Hanım’ın yorumları aşağıdaki gibidir:

“Doktorlar öpücük hastalığı olduğunu kolay kolay anlayamıyor. Antibiyotik yazıp geçiyorlar. Kesinlikle acile değil uzman hekime gidin. Oğlumun öpücük hastalığına yakalandığını 7. günde anlayabildik. Acile gidiyorduk, antibiyotik ve ateş düşürücü yazıp gönderiyorlardı. Halbuki hiçbir ilaç içmesine gerek yokmuş. Doktorumuz hastalığın iki hafta içinde etkisini tamamen azaltacağını söyledi. Gerçekten de 11. günde oğlum iyileşti diyebilirim. Çeken bilir bu hastalığı. Her gün acile gittik. Çocuk ne yemek yiyebiliyor ne bir şey içebiliyor. Çok lanet bir hastalık. Herkese çok geçmiş olsun.”

32 yaşındayken öpücük hastalığına yakalanan Hanife Hanım’ın öpücük hastalığı yorumları aşağıdaki gibidir:

“Sadece yüksek ateş değil yaşattığı halsizlik insanı mahvediyor. Ne işe gidebildim ne evde yemek yapabildim. Geldi annem baktı bana ve çocuğuma. İşten izin aldım iki hafta. Gitmediğim doktor kalmadı bu süreçte. Öpücük hastlaığı olduğu teşhisini belki 10. doktor koyabildi. Hala tam olarak geçmedi 3 ay olmasına rağmen. 2 sene bile sürebilirmiş. Adaçayı bana çok iyi geldi bu süreçte. Doktor da C ve D vitaminleri kullanmamı söyledi. Onların da faydası oldu. Ateş düşürücülere rağmen ateşiniz düşmüyor ve halsizlikten yataktan kalkamıyorsanız öpücük hastalığı geçiriyor olabilirsiniz.”

Öpücük Hastalığı Geçirenlerin Yorumları Kadınlar Kulübü

Öpücük hastalığı geçirenlerin yorumları kadınlar kulübü sitesinde popüler bir aramadır. Kadınlar Kulübü’nde öpücük hastalığı geçirenlerin yorumları aşağıdaki gibidir.

7 yaşındaki kızı öpücük hastalığı geçiren Ayşe Hanım’ın yorumları aşağıdaki gibidir:

“Kızım üç aydır bu hastalığı geçiriyor. Benim ve kızımın bu süreçte yaşadıklarımı Allah kimseye yaşatmasın. Hastane hastane gezdik. Aktif olarak bu hastalığın normalde 10 gün sürmesi gerekirken 3 aydır kızımın ateşi yükselip duruyor. Lenf bezi şişti 4.5 cm çıktı. Bağırsakları bozuldu, sürekli ishal oluyor. Limon sarımsak kürü önerdi bir doktor. İşe yarıyor arada sırada. Allah herkese şifa versin.”

Çocuğu Öpücük Hastalığı Geçirenlerin Yorumları

Çocuğu öpücük hastalığı geçirenlerin yorumları ebeveynlerin tavsiyelerini ve tecrübelerini aktardıkları yorumlardır. Ebeveynlerden öpücük hastalığı yorumları aşağıdaki gibidir.

6 yaşındaki oğlu öpücük hastalığına yakalanan Nimet Hanım’ın yorumları aşağıdaki gibidir:

“Oğluma bu virüs nasıl bulaştı bilmiyoruz. Ama doktorun dediğine göre kaşıktan, çataldan, bardaktan her türlü tükürük yoluyla bulaşabiliyormuş. Çocuk 39 derece ateşlerle doktor doktor gezdi. Ateş düşürücü fayda etmiyor. Ama korkmayın kendiliğinden geçiyor. Her yıl düzenli olarak kontrol ettiriyoruz. Lenf bezlerinin normale dönmesi ve şişmemesi gerekiyor. Lenf bezlerini mutlaka kontrol ettirin.

Öpücük hastalığı geçirenlerin yorumları özellikle çocukların yemek yediği ve içtiği nesnelerle bir şey yiyip içmememiz gerektiğini göstermektedir. Aynı zamanda küçük çocukları herkesin öpmesine izin vermemek gerekiyor. Siz de öpücük hastalığı yorumlarınızı bizimle paylaşabilir ve hastalığı geçirenlere yardımcı olabilirsiniz.

Diğer blog içeriklerimizi incelemeyi unutmayın:

Ameliyat Yorumlarınızı Paylaşın

Comments (

0

)

%d blogcu bunu beğendi: