Ameliyat Yorumları

Gerçek Hasta Yorumları


Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Olanların Yorumları 2023

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Olanların Yorumları 2022

Kapalı böbrek taşı ameliyatı olanların yorumları ve kapalı böbrek taşı ameliyatı sonrası hastaların paylaştıkları yorumları bu yazımızda okuyabilirsiniz. Kapalı böbrek taşı ameliyatı sayesinde böbrek taşı ile ilgili durumları etkili bir şekilde tedavi etmek mümkündür. Kapalı böbrek taşı ameliyatı yorumları bu ameliyatı olmayı düşünen kişiler için fikir verme açısından oldukça faydalı olacaktır.

Böbrek taşları, idrar yollarının en sık görülen rahatsızlıklarından biridir. İdrar konsantre hale geldiğinde ortaya çıkarlar ve minerallerin kristalleşmesine ve taş oluşturmasına izin verirler. Böbrek taşları son derece ağrılı olabilse de çoğu ameliyatsız tedavi edilebilir.

Birkaç çeşit böbrek taşı vardır, ancak en yaygın olanı kalsiyum taşıdır. Kalsiyum taşları genellikle kalsiyum oksalat veya kalsiyum fosfattan oluşur. Diğer böbrek taşı türleri arasında struvit taşları, ürik asit taşları ve sistin taşları bulunur.

Çoğu böbrek taşı bol sıvı ve ağrı kesici ilaçlarla kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, bazı böbrek taşları, kapalı böbrek taşı ameliyatı yöntemi ile tedavi edilir.

Perkütan nefrolitotomi olarak da adlandırılan kapalı böbrek taşı ameliyatında hastanın sırtından küçük bir kesi yapılır ve bu kesiden böbreğe bir dürbün sokulur. Cerrah, röntgen rehberliği kullanarak taşı ses dalgalarıyla kırar ve ardından özel aletlerle çıkarır.

En yaygın böbrek taşı ameliyatı türü, böbreğe erişmek için hastanın yanında veya arkasında büyük bir kesi yapılmasını içeren açık ameliyattır. Taş küçük bir kesi ile çıkarılamayacak kadar büyükse açık cerrahi gerekebilir.

Kapalı böbrek taşı ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır, bu da işlem sırasında uykuda olacağınız anlamına gelir. Doktorunuz sırtınıza küçük bir kesi yapacak ve içinden nefroskop adı verilen ince bir tüp yerleştirecektir. Nefroskopun ucunda bir ışık ve kamera bulunur. Bu, doktorunuzun böbreğinizin içini görmesini ve lazerler veya ultrasonik dalgalarla taşları parçalamasını sağlar.

Böbrek taşları genellikle ilaçla veya ameliyatla tedavi edilir. İlaç genellikle daha küçük taşları tedavi etmek için kullanılırken, daha büyük taşlar ameliyat gerektirebilir. Her ameliyatta olduğu gibi kapalı böbrek taşı ameliyatı da birtakım riskler taşır. 

Mide fıtığı ameliyatı olanların yorumları sayfamızı incelemek için tıklayın!

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Yorumlar

Burada yer alan tüm yorumlar böbrek taşı hastalarına ait yorumlardır ve tıbbi bir öneri içermemektedir. En doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Burada bulunan yorumlar kesinlikle bir hastalık teşhisi veya öneri olarak kullanılmamalıdır.

“Kapalı böbrek taşı ameliyatı ile sırtınızda küçük bir kesi yapar ve oradan içeri girerler. Tüm prosedür laparoskopik olarak yapılır, bu nedenle çok az kan kaybı olur ve çabuk iyileşirsiniz. 24 saatten az bir sürede ameliyata girdim çıktım.”

“Kapalı böbrek taşı ameliyatı oldum ve oldukça kolay bir süreçti. Lokal anestezi yapıldı, bu yüzden ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissetmedim. Cerrah sırtımda küçük bir kesi yaptı ve böbrek taşını çıkarmak için bir dürbün kullandı. Tüm ameliyat sadece iki saat sürdü. İyileşme de oldukça kolaydı, sadece birkaç gün dikkatli hareket etmem ve biraz ağrı kesici kullanmam gerekti.”

“Böbrek taşlarını ameliyatsız yöntemleriyle kırdıramadıysanız bunun için ameliyat olmak istiyorsanız, kapalı böbrek taşı ameliyatı harika bir seçenek diyebilirim. Bu ameliyat türü diğer seçeneklere göre daha az riskli ve iyileşme süresi daha kısa. Bu tür bir ameliyatı düşünen herkese kesinlikle tavsiye ederim.”

“Kapalı böbrek taşı ameliyatı oldum ve sonuçlardan çok çok çok memnunum, sonunda kurtuldum. Ameliyat hızlı ve kolaydı ve aynı gün taburcu oldum. Böbrek taşı olan ve ameliyatsız yöntemlerle bundan kurtulamayan herkese tavsiye ederim.”

“Daha önce böbrek taşınız olduysa, ne kadar acı verici olduğunu bilirsiniz. İki böbrek taşım oldu ve bunu tekrar yaşamamak için neredeyse her şeyi yaparım. Doktorum bana taşı çıkarmak için ameliyat olmam gerektiğini söylediğinde gerçekten gergindim ancak ameliyat sonrası anladım ki geç bile kalmışım, tavsiye ediyorum.”

“Böbrek taşlarım yüzünden geceleri karın ağrısından uyuyamaz olmuştum, ilk teşhis konduğunda çok umrumda olmamıştı çünkü dönem dönem ağrı vuruyordu sonrasında ağrılar dindiğinde aklıma bile gelmiyordu böbrek taşlarımın olduğu. Ancak gel gelelim ki artık her gece böbrek taşı ağrısı çeker oldum uykularım kaçıyordu hayat kalitem ciddi oranda düşmüştü, geceleri uyuyamadığım için sabah çok zor uyanıyordum ve işe gittiğimde halsizlikten işimi bile yapamaz haldeydim. Doktora gittim ve kapalı böbrek taşı ameliyatı ile sorunu çözebileceğini söyledi ama ben ameliyat olmaktan korktuğum için bitkisel çözümlere yöneldim, içtiğim otların haddi hesabı yok, koca karı ilaçları olarak tanımlanan her şeyi denedim. İnternetten böbrek taşı düşürdüğü iddia edilen karışımları vs söyledim ama yok resmen hiçbir faydası olmadığı gibi ağrılarımın şiddeti de artıyordu. En sonunda dayanamadım ve doktora giderek ameliyat için randevu aldım, 25.11.2022 tarihinde kapalı böbrek taşı ameliyatım gerçekleşti ve şimdi iyi ki ameliyat olmuşum diyorum. Bu yorumu yazma sebebimse ben ameliyattan çok korktuğum için sabah akşam kapalı böbrek taşı ameliyatı olanların yorumları ile kendimi rahatlatmaya çalışıyordum ancak tam anlamıyla yorum bulamıyordum. Bu yüzden detaylı biçimde kapalı böbrek ameliyatı yorumu yazmak istedim, umarım okuyanlara faydası olur.”

Eda Dağ kapalı böbrek taşı ameliyatı sonrası yorumlarını içeren bir Vlog paylaşmış, izleyebilirsiniz:

Böbrek taşı ameliyatı hakkında vlog

Ameliyat Yorumları Hakkında

Ameliyat Yorumları tamamen gerçek hasta yorumlarının bulunduğu bir sitedir. Bu sitede bulunan yorumlar hiçbir şekilde tıbbi bir öneri olarak kullanılmamalıdır. Tüm tıbbi rahatsızlıklarınız için uzman bir doktor ile görüşmenizi tavsiye etmekteyiz.

KVKK

Çerez Politikası

Bizi Takip Edin

Email adresinizi girerek tüm yeni içeriklerimizden ilk siz haberdar olabilirsiniz.